1. Ana Sayfa
  2. Genel

Acil Durum Eylem Planı Nedir?

Acil Durum Eylem Planı Nedir?
Sosyal-Sohbet-Siteleri-5
0

Acil Durum Eylem Planı Nedir?

Acil Durum Eylem Planı Nedir Acil durum eylem planı (DAP), acil bir durumda atılması gereken adımları özetleyen bir belgedir. Çalışanların, müşterilerin ve ziyaretçilerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra mülkü korumak ve hasarı en aza indirmek için tasarlanmıştır. EAP’ler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu işletme için Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) düzenlemeleri tarafından zorunludur.

Plan, yangınlara, sellere, elektrik kesintilerine veya diğer acil durumlara müdahale etmek için ayrıntılı prosedürleri içermelidir. Bir kriz çıkması durumunda hızlı ve uygun bir şekilde müdahale edebilmek için tüm personelin plana ve içeriğine aşina olması gerekir.

Acil Durum Eylem Planı Nedir

Acil durum eylem planını kim yapar?

İş yerinde emniyet ve güvenlik söz konusu olduğunda, bir acil durum eylem planı (AEP) şarttır. Bir EAP, yangınlar, doğal afetler ve diğer acil durumlar karşısında tahliye ve diğer koruyucu eylemler için prosedürleri ana hatlarıyla belirtir. Peki EAP’yi kim yapıyor?

Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), işverenlerin OSHA’nın kriterlerini karşılayan bir acil durum eylem planı oluşturmasını şart koşuyor. İşveren daha sonra her çalışanın potansiyel bir acil duruma müdahale etmedeki rolünü bildiğinden emin olmalıdır. Ayrıca OSHA, işverenlerin EAP’yi en az yılda bir kez veya işyerinde değişiklik olması durumunda daha sık gözden geçirmelerini beklemektedir. İş başındayken karşılaşabilecekleri herhangi bir tehlikeye karşı benzersiz bir bakış açısına sahip olduklarından Acil Eylem Planı geliştirirken çalışanlara danışılmalıdır.

Acil durum planı nasıl olmalı?

Bir acil durum eylem planı (DAP), herhangi bir işletme veya kuruluş için önemli bir araçtır. Acil bir durumda çalışanların, müşterilerin ve ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için yerinde olmalıdır. Bir EAP, herkesin güvende ve bilgili kalması için bir kriz sırasında atılması gereken adımları ana hatlarıyla belirtir.

Acil Durum Eylem Planı Nedir Etkili bir ÇEP geliştirmek, potansiyel tehditlerin, risklerin ve tehlikelerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Plan, potansiyel bir acil durumun farkına vardığında personelin ne yapması gerektiğine dair ayrıntılı talimatları içermelidir. Herkesin duruma yanıt vermedeki rolünü bilmesi için bu talimatlar açık ve öz olmalıdır. Ek olarak plan, kriz sırasında çalışanlar ve yönetim arasındaki iletişimin nasıl gerçekleşeceğini ve gerekirse tahliyelerin nasıl gerçekleşeceğini ele almalıdır.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap