1. Ana Sayfa
  2. Genel

İnşaat Kazaları Nelerdir? -2023

İnşaat Kazaları Nelerdir? -2023
axillary-breast-tissue-removal-insurance-5
0

İnşaat Kazaları Nelerdir? -2023

İnşaat Kazaları Nelerdir İnşaat kazaları, iş yerinde yaralanma ve ölümün önemli bir nedenidir. İnşaat, işçiler için pek çok olası risk içeren oldukça tehlikeli bir meslektir ve bu sektörde yer alan herhangi bir işveren veya çalışan için güvenlik bir öncelik olmalıdır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre işle ilgili tüm ölümlerin yaklaşık %19’u inşaatta meydana geliyor ve bu da inşaatı içinde çalışılması en tehlikeli sektörlerden biri yapıyor. Yüksekten düşme, arızalanan alet ve makineler, şantiye tehlikeleri nedeniyle kazalar meydana gelebilir. güvenli olmayan iskele veya bozuk ekipman vb. Bu makale, bir şantiyede meydana gelebilecek en yaygın inşaat kazası türlerinden bazılarını inceleyecektir.

İnşaat sektörü, iş yeri yaralanmaları ve ölümleri açısından en tehlikeli sektörlerden biridir. İskele kurmaktan ağır makine işletimine kadar çok çeşitli işle ilgili görevlerde, bir şantiyede yaralanma veya ölüme yol açabilecek yaygın kazalardan haberdar olmak önemlidir. Hangi tür kazaların en olası olduğunu bilmek, çalışanların önleme için plan yapmasına ve işleriyle ilgili risklere daha iyi hazırlanmasına yardımcı olabilir.

İnşaat kazaları, kayma ve düşme gibi küçük olaylardan vinç çökmeleri veya iskele çökmeleri gibi ciddi olaylara kadar değişebilir. En yaygın kaza türü, tehlikeli maddelerle çalışırken ağır nesneleri yanlış kaldırmayı veya uygun olmayan güvenlik ekipmanı kullanmayı içeren aşırı zorlamadır.

Kazaların Nedenleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe kazalar, zarar verici ve maliyetli sonuçlara yol açan önemli bir sorundur. Gelecekteki kazaların meydana gelmesini önlemek için, bunların altında yatan nedenleri anlamak önemlidir. İnşaat sektöründeki kazaların en yaygın nedenleri yetersiz güvenlik önlemleri, yanlış eğitim, yorgunluk, bilgi eksikliği ve dikkatsiz davranışlardır.

İşçiler arasında gözetim eksikliği veya cehalet nedeniyle iş sahalarında güvenlik protokolleri genellikle göz ardı edilir veya uygulanmaz. Bu, çalışanların kusurlu ekipman kullanmasına veya kendi hayatlarının yanı sıra çevrelerindekilerin hayatlarını tehlikeye atabilecek kestirme yollara gitmelerine neden olabilir. Ek olarak, çalışanlar işe başlamadan önce yeterli eğitim almazlarsa, potansiyel tehlikelerin veya alet ve makinelerin nasıl doğru kullanılacağının farkında olmayabilirler.

Yorgunluk, şantiyelerde geçirilen uzun saatler ve işçiler arasında bitkinliğe ve uyanıklık düzeylerinin düşmesine yol açabilen yorucu çalışma nedeniyle kazaların bir başka önemli nedenidir.

İnşaat Kazalarının Önlenmesi:

İnşaat kazaları işyerinde yaygın bir tehlikedir. Zaman kaybına, planlanmamış maliyetlere ve hatta yaralanma veya ölüme yol açabilirler. İnşaat kazalarının önlenmesi, çalışanlar ve müşteriler için güvenli bir şantiye oluşturmada temel bir unsurdur. En sık ne tür kazaların meydana geldiğini ve bunların nasıl önleneceğini bilmek, işte meydana gelen bu güvenlik tehlikelerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

İnşaat sahalarında meydana gelen en yaygın kaza türü, ıslak zeminler, engebeli zemin yüzeyleri, moloz veya yürüme yollarındaki dağınıklık nedeniyle kayma, takılma ve düşmedir. Bu riskleri azaltmak için, işverenler çalışma sahalarında açık yollar sağlamalı ve tüm dökülmelerin derhal temizlenmesini sağlamalıdır. Ek olarak, yüksekten düşmeye katkıda bulunabilecek gevşek parçalar veya aşınmış basamaklar için merdivenleri düzenli olarak kontrol etmelidirler.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap