1. Ana Sayfa
  2. Genel

İş Güvenliği Levhaları

İş Güvenliği Levhaları
iş güvenliği levhaları listesi
0

İş güvenliği levhaları, sembol bakımından görsel ön ikaz niteliğiyle, tehlikeyi önceden haber verip, riski ortadan kaldırmayı, kargaşa ve paniğe neden olan her türlü durumu önceden önleyebilmektedir.  Görsel anlamda güvenlik bilinci ve algısı oluşturur. Her tür iş alanının farklı bir güvenlik sembol levhalarına ihtiyacı vardır.

İş Güvenliği Levhaları

Küçük, büyük işletmelerin her biri farklı tehlike arz edebilir. İş güvenliği levhaları önceden bilgilendirme amaçlı olduğundan, ön bilgilendirme İş güvenlik levhaları pdf  olarak genel bilgilendirme yapılır. İçerisinde her türlü güvenlik bilgisi, dikkat edilmesi gereken noktalar ve tehlikeleri işaret eden resimleri ve renkleri ile detaylandırılmış iş güvenliği uyarı levhalarıdır.

Ön uyarı bilgilendirme içerdiğinden doğabilecek karışıklık ve kazaların nasıl engelleneceği bilincini oluşturmakta yardımcı olur. İş uyarı levhaları sayesinde ayrıca, olası bir doğal afet ya da tehlikeyi işaret eden herhangi bir durum karşısında, kişilerin panik yaşanmadan yön bulabilme veya  korunma amacına yöneliktir. Bu şekilde riski ortadan kaldıracak eylemleri de duraksattığından, can ve mal güvenliği açısından da faydalı olacaktır. İsg uyarı levhaları, kişileri, dikkatli olması gereken durumlara dikkat çekerek yaşam kalitesini daha iyi bir şekilde sürdürülebilir hale getirebilmelerinde yardımcı olur.

iş güvenliği levhaları
iş güvenliği levhaları

İş Güvenliğinin Önemi

İş güvenliği çalışanlar kadar işyerlerinin ve çalışılan ortamların çevre ile ilgili durumunu da kapsadığından çevre koruma bakımından da geniş bir yelpaze ile koruma ve önlem sağlar. Olasılık  %50 ve olasılıksız %50 dahilinde de olsa iş kazaları ve çevre faktörü  risk ve tehlike kaynakları bakımından incelendiğinde risk barındıran kazalara açık yok edici kaynaklardır. Kontrol altına alınıp, önlenebilir ve riski ortadan kaldırmak mümkündür.

İlginizi çekebilir: Yol çizgi makinesi talimatı

Zorunlu ve Yasaklayıcı (Emir eden) Uyarı Levhaları Nelerdir?

Zorunlu işaretlerden olan emir edici iş güvenliği levhaları ne renktir? Bu işaretler zorunlu işaretler kategorisinde yer aldığı için rengi mavidir. Daire şeklinde, mavi zemin üzerine beyaz çizimle (Piktogram) yarısını kaplayacak şekilde işaret eklenir. Örneğin; “Koruyucu malzeme kullan!”, “Baretini tak!”, “Açık arazide çalışırken güneşe karşı önlem al!”, gibi…

Buradaki amaç, sadece çalışanlar için değil, çalışma alanının çevresinde bulunan insanların da aynı şekilde önlem almasını sağlamaktır, kişisel korunma  zorunluluğu arz eder. Emredici iş güvenliği levhaları ne renktir? Sorusuna baktığımızda kırmızı renk ile de karşılaşırız. Kırmızı renk uyarı levhaları Yapılmaması gereken eylemleri kesin olarak yasaklayan, emir niteliği de  taşıdığından kişinin kendisine herhangi bir zarar vermemesi için kesin olarak bir davranışı yasaklayan iş güvenliği uyarı levhalarıdır. 

Uyarı levhaları iş güvenliği sağladığı gibi, İnsanları da yakınlarında bulunan herhangi bir tehlikeye karşı uyarır, çalışma alanında bulunmamaları için ikaz edilirler. Özellikle toplum içerisinde bir çalışma alanında bu ikazların varlığı kişilerce dikkate alınmalıdır. Riskli bir durum söz konusu olduğu için daha çok çevrede ki insanların güvenliği için tehlike riskini ortadan kaldırmak amaçlanır.

Acil Durum Yangın Gibi Durumlarda İş Güvenliği Uyarı Levhaları

Acil bir yangın durumunda paniği önlemek ve kolay erişim sağlayabilmek için yön gösterici ve kolaylık sağlayıcı uyarı levhalarıdır. Yangın Levhası diğerlerinden biraz farklı olarak karanlıkta da dikkat edilmesi için fosforlu özelliğe sahiptir. Bu özellik ile daha fazla görünür olması amaçlanır.

is guvenligi levhaları listesi
iş güvenliği levhaları listesi

Genel Maksatlı Levhalar Ne işe yarar?

Genel olarak tüm işletmelerin dikkate alması gereken davranış biçimlerini ve eylemlerini düzenleyen genel maksatlı uyarı levhalarıdır. Kuralları hatırlatır. Örneğin;  “Bu işyeri 7/24 Güvenlik kamerası ile izlenmektedir”, “Yetkili olmadığın makina ve aletleri kullanma” gibi genel maksatlı ifadeleri kullanır.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap