1. Ana Sayfa
  2. Genel

İş Güvenliği Yeleği

İş Güvenliği Yeleği
iş güvenliği yeleği
0

İş güvenliği yeleği  birçok alanda fark edilebilir özellikte olup önemli rol üstlenen bir araçtır. Yelekleri çeşitleri bakımından oldukça zengin bir ürüne sahiptir. Günümüz yeni sektörlerin fabrikaların,  inşaat alanlarının çoğalmasıyla ve ortaya çıkmasıyla, çalışma şartlarının değişmesi, üretim çeşitliliğinin artması nedeniyle iş kıyafetleri de çeşitlilik göstermeye ve büyük işyerlerinde faaliyet başlamıştır.

İş yelekleri çalışanların  kazaya sebebiyet vermemek için giydiği bir iş elbisesidir. İş sağlığı alanında olası risklerden korunduğu için oldukça fazla tercih edilen iş elbiseleridir. Bazı sektörlerde iş kazası riski fazla olabilmektedir. Örneğin; inşaat alanlarında, şantiye alanlarında, yol yapım çalışmaları yapan çalışanlarının özellikle gece görünürlüğü açısından reflektörlü iş yeleği tercihi ile çalışanların görünürlüğü sağlanmış olacaktır.

Mevsimine Uygun Kış Yeleği Kullanmanın Önemi

İş güvenliği yeleğinin bir diğer konusu ise kış ve yaz aylarına uygun kumaştan tercih etmeleri, çalışanların yazın rahat ve serin tutacak kumaştan üretilmiş olması işini daha kolay ve verimli çalışmasını sağlayacaktır. Soğuk havalarda yani kış aylarında iş yeleği tercihi ise uygun kış şartlarını taşıyan yelekler olarak üretilmeli ve tercih edilmelidir. Bir mesleğe uygun yelek modelleri mevcut olup, ürünün kalitesine bakıp türüne göre uygun yelekler seçilmelidir.

iş güvenlik yeleği
iş güvenlik yeleği

İş güvenliği yeleği bazen çeşit ve türü, cinsi bakımından doğal mat özelliği, rengi açısından, güvenlik nedeni şile parlak olan bir yelektir. Bu tür yelekler günümüz çağına kazaların çoğunlukla meydana geldiği yerlerde kullanılmalıdır. Herhangi bir açıdan kolayca ayırt edilebilir. En çok vücudun gövde ve kol bölgesi parlaktır.  Bu yelekler meslek gruplarında yer aldığı büyük organize sanayi şirketlerinde önemli bir yer edinmektedir. Büyük tehlikeli iş ortamlarında kazaya ve yaralanmalara sebebiyet vermeden işverenler tarafından yeni işe başlamış işçilerin en önce iş sağlığını ve güvenliğini sağlamış olmasıdır.

İlginizi çekebilir: İş Güvenliği Levhaları

Çalışanların ve insan hayatını riske atacak tüm tehlikeli işlere karşı önlem alarak zorludur. İş sahalarında motivasyon kaybı nedeni ile ekip çalışanların fark edemeyecek durumdaki işçilerin dikkatini çekmek adına iş güvenliği yeleği giymek oluşabilecek hayati tehlikelere karşı önlem almaktır. Olası kazaları önlemek için iş güvenliği yeleği kullanılması zorunluluğu vardır.

İş güvenliği yeleği fiyatları çoğunlukla büyük firma yönetimlerinin araştırdığı bir konudur. Birçok firma çalışanlarına daha rahat hareket etmelerini sağlayacak yeleklere araştırmaktadır. Bu nedenle fiyatları oldukça ucuz yelek çeşitleri alınmakta, toplu çalışma yerlerinde fiyatları değişim göstermektedir.

İkaz Yeleği Neden Kullanılır?

İkaz yeleği fosforlu kumaştan yapılan önünde ve arkasında bulunan şeritlerin akşamları ışık yansıtan, kolsuz ve geniş yapısıyla iş elbisesi üzerine giyilen güvenlik amaçlı kullanılan bir yelektir. Bu tür yelekler yaşadığımız hayatta birçok kurum ve kuruluş yerlerinde karşımıza çıkmaktadır. İş yelekleri önceliği ikaz yeleği yer almaktadırİkaz yeleği gece motosiklet ve bisiklet kullanan kişiler tarafından kullanılır. Motosiklet ve buna benzer araçlara trafikte güvenliği olmayan korumasız taşıtlardır. Bu sebeple kazadan kaçınmaları için reflektörlü yelek giymelidir.

İş güvenliği açısından emniyetinin sağlanmasına yönelik iş güvenliği mevzuatında giyilmesi zorunludur. İkaz yeleği birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunlar; Yol yapımı, yol temizlik ve bariyer yapanlar, güvenlik görevlileri acil kurtarma ekipleri, acil sağlık ekipleri, şantiye işçileri, trafik polisi, itfaiye ekipleri, bisiklet ve motosiklet kullanıcıları güvenlik açısından ikaz yeleği büyük önem taşımaktadır.

Ayrıyeten fileli iş güvenliği yeleği de genelde çalışanların sarı renk tercih etmeleri çoğunlukta olmakta, her zaman rahatlıkla kullanılabilen, kolay giyimli bir yelektir. Ayrıca her iş yerinin güvenliği sağlamak için ikaz yeleklerini işyerlerinde bulundurması zorunludur. Önemli bir yer olan büyük  iş alanları olabildiğince iş güvenliği almak zorundadırlar. İkaz yelekleri giymek uzaktaki kişinin hemen görmesine yardımcı olur. Bu sebeple hızla gelen bir araba ikaz yeleği giyen kişiyi uzak mesafeden tanıyabilir ve felaketten kaçınılmış olur. İkaz yeleği size iş yerinde güvende olmanın rahatlığını verir.

İş Güvenliği Yelek Renkleri Nelerdir?

İş güvenliği yelek renkleri  oldukça önemli bir konuya sahiptir. İş güvenliği yelek renkleri büyük şantiyelerde çalışan farklı firmalara özel farklı renk ve çeşit kullanılmaktadır. Renk seçimi yönetimsel bir seçim olup, herhangi bir renk seçiminde zorunluluk bulunmamaktadır. Genellikle reflektörlü iş yeleği birçok renkte bulunmaktadır. En çok tercih edilen renkler ise sarı, yeşil ve kırmızı, turuncu olmak üzere ayrılmıştır.

iş güvenliği yeleği
iş güvenliği yeleği

Reflektörlü yeleklerinin kullanım amacı iş kazalarına engel olmaktır. İş  güvenliği yelek renkleri özellikle sarı ve turuncu renkler en çok tercih edilen renkler arasında yer alır. Kurumsal arasında farklı renkler tercih edilebilir. İş ortamlarındaki yönetimsel mühendisler sarı yeleği, ustalar turuncu yeleği, işçiler ise yeşil rengi tercih etmektedir.

Hem iş  verenin hem de personellerin ayırımı bakımında oldukça zengin bir üründür. Avcıların tercihi ise mavi yelektir. Av sezonu başladığı vakit mavi yeleği tercih etmektedirler. Meslek grubunun birçok alanda iş kıyafetleri ve iş güvenliklerinin yanı sıra iş güvenliği yelekleri en ön plana alınmaktadır. Onların iş yapımından önce güvenlikleri alınmalıdır. Acil sağlık ekiplerinden oluşan iş güvenliği yeleği ise 112 kıyafet yönetmenliği çerçevesinde belirlenmektedir. Ürünler Acil sağlık ekibini düşünerek tasarlanmaktadır. Acil personellerinin kıyafetleri ve yelekleri  ise reflektörlü  üretilmektedir.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap