1. Ana Sayfa
  2. İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Sağlığı ve Güvenliği 2 Yıllık Ne İş Yapar?

İş Sağlığı ve Güvenliği 2 Yıllık Ne İş Yapar?
İş Sağlığı ve Güvenliği 2 Yıllık Ne İş Yapar
0

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, çalışanların işlerinde güvenli ve sağlıklı olmalarını sağlayan kişidir. Bu, işyeri koşullarının güvenli olduğundan emin olmayı ve bunlara neyin sebep olduğunu bulmak için kazaları ve yaralanmaları araştırmayı içerir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları işverenler, devlet kurumları, sigorta şirketleri, sendikalar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından istihdam edilmektedir. Ayrıca serbest meslek sahibi olabilirler. Elbette ki bu durum 2 yıllık ön lisans mezunları için de geçerliliğini korumaktadır. Ancak 2 yıllık ön lisans mezunları; iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak değil de teknikeri olarak hizmet sunarlar.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? İş sağlığı ve güvenliği teknikleri, işyerindeki tehlikeleri veya riskleri ortadan kaldırarak; maruz kalma yoğunluğunu azaltarak; eldiven, kask ve maske gibi koruyucu ekipman sağlamak noktasında yol gösterici olurlar. Ayrıca çalışanları uygun prosedürler konusunda eğiterek; işçilerin gerektiğinde tıbbi tedaviye erişimini sağlarlar. Yine ilk yardım istasyonları sağlayarak güvenli bir çalışma ortamının oluşmasına katkı sunarlar. Bir de unutmamak gerekir ki İş sağlığı, yalnızca yaralanmaları önlemekle değil, aynı zamanda insanları çalışma ortamları yoluyla bulaşan hastalıklardan korumakla da ilgilidir.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? Günümüz itibariyle 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği alanından mezun olanlar için uzmanlık unvanı tanımlanmamıştır. Ancak bu durumun da bir istisnası yok değildir. Şayet iş güvenliği ve sağlığı bölümlerinde 2 yıllık ön lisans eğitimi almışsanız; bakanlık tarafından yetki verilmiş olan eğitim kurumlarının düzenlemiş olduğu İGS kursuna kaydolabilirsiniz. Burada eğitim aldıktan sonra ilgili sınavdan da geçer not aldığınız zaman uzman olarak görevlendirebilirsiz.  Böylece kariyer hedefinize uygun bir şekilde iş hayatına atılabilirsiniz?

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar?

2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Günümüz itibariyle iş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? Bu pozisyonda bulunan çoğu kişi, halk sağlığı veya güvenlik yönetimi gibi ilgili bir alanda ön lisans derecesine sahiptir. Birçok 2 yıllık lisans mezunu, bakanlıkça yetki verişmiş kuruluş aracılığıyla sertifika talep etmektedir. Bu sertifikaya sahip olan 2 yıllık ön lisans mezunları, uzman olarak görev yapabilme fırsatını elde etmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği, insanları iş faaliyetlerinden kaynaklanan hastalık, yaralanma veya ölümden koruma uygulamasıdır. Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamını teşvik etmeyi amaçlayan bilim, mühendislik ve hukuk unsurlarını içeren çok disiplinli bir alandır. İş sağlığı ve güvenliğinin amacı, çalışan insanların fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hallerini artırarak yaşam kalitesini iyileştirmektir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işverenlerin işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, işverenlere güvenli bir işyeri sağlamada, işyerinde yaralanmaları ve hastalıkları önlemede ve yaralı işçileri mümkün olduğunca çabuk işyerine geri döndürmede yardımcı olmakla ilgilenirler. Dolayısıyla son zamanlarda bu alanda faaliyet gösteren uzmanlara olan talep de günden güne artış göstermektedir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, genellikle, yalnızca işyeri koşullarını yöneten yasal düzenlemelere uyumu sağlamaya adanmış bir departmanın bulunduğu devlet kurumları veya büyük şirketler için çalışır. Ayrıca, çevre araştırmaları, tehlike değerlendirmeleri ve acil müdahale ekipleri için acil müdahale planlama stratejileri gibi iş sağlığı yönetimi hizmetlerinde uzmanlaşmış sigorta şirketleri veya danışmanlık firmaları için de çalışabilirler.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık mezunları nerede çalışır?

İş Sağlığı ve Güvenliği 2 Yıllık Nedir?

Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği ön lisans bölümlerinden mezun olanlara iş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık mezunları denir. İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık mezunları, tekniker olarak isimlendirilmektedir. Ancak daha sonraki süreçte ön lisans mezunları da eğitim kurumları tarafından düzenlenen kurslara katılım göstererek; iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirler. Böylece 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği mezunları da geniş kapsamlı bir alanda çalışma fırsatını elde ederler.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? İş sağlığı ve güvenliği, çalışan kişilerin sağlık, güvenlik ve refahını korumaya yönelik bir uygulamalar sistemidir. İSG, işyeri koşullarının fiziksel, psikolojik, sosyal ve çevresel yönleriyle ilgili konuları ele alır. İSG, tehlikeli maddeler veya ağır makinelerle çalışma, kayma, takılma, düşme ve elektrik çarpması gibi iş yerindeki tehlikelerle ilgilenir. İSG ayrıca grip veya tüberküloz gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan biyolojik tehlikeler de dahil olmak üzere kötü sağlıktan kaynaklanan risklerle de ilgilenir.

İş sağlığı hizmetlerinin temel amacı, çalışanların moralini ve refahını iyileştirerek, işte var olmayanı azaltmak, verimliliği artırmak, kısa vadeli maluliyet tazminatı maliyetlerini azaltmak, işverenler için yatırım getirisini artırmaktır. İkincil hedef ise devamsızlığın azaltılmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyerinin işçiler için güvenli bir ortam olmasını sağlamaktan sorumludur. Bu, tehlikeleri tanımlamayı, politikalar geliştirmeyi, programları uygulamayı ve çalışanları işteyken nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmeyi içerebilir.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık mezunları ne iş yaparlar?

İSG Mezunları Ne İş Yapar?

İSG mezunları, çalışanları işteyken yaralanma veya hastalıktan korumada önemli bir rol oynamaktadır. Potansiyel sorunları önceden tahmin edebilmeli ve çözümleri ortaya çıkmadan önce uygulayabilmelidirler. Ayrıca çalışanları işyerindeki tehlikelerden korumaya yardımcı olacak yeni prosedürler veya politikalar geliştirebilirler. Böylece iş hayatının çok daha güvenli bir ortama sahip olmasında kritik bir etkiye sahiptirler.

İş sağlığı ve güvenliği 2 yıllık ne iş yapar? İşyerindeki potansiyel tehlikeleri belirlemede ve bu tehlikeleri ortadan kaldırmanın yollarını geliştirmek konusunda İSG mezunları kritik bir etkiye sahiptir. Çalışanları, iş tanımlarında görevleri güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştirecekleri konusunda eğitilmesi konusunda da iş sağlığı ve güvenliği uzmanları etkili bir çalışmanın içerisinde yer almaktadır. Çalışanları kazalardan veya yaralanmalardan korumaya yardımcı olacak politikalar oluşturmak konusunda da üst düzeyde bir etkiye sahiptirler.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap