1. Ana Sayfa
  2. İş Güvenliği Uzmanlığı

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı nedir?
avokado-2
0

İş sağlığı ve güvenliği Uzmanı Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yerlerinin çalışanlar için güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olan bir profesyoneldir. Riskleri belirlemek ve değerlendirmek için işverenlerle birlikte çalışırlar ve bu riskleri kontrol etmek veya ortadan kaldırmak için stratejiler geliştirirler. Bazı durumlarda, iş yeri kazalarının araştırılmasına da dahil olabilirler.

Çoğu iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş güvenliği veya ilgili bir alanda en az lisans derecesine sahiptir. Bazıları ayrıca Sertifikalı Güvenlik Uzmanları Kurulu gibi profesyonel kuruluşlardan sertifikaya sahiptir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çoğu özel sektörde çalışırken, diğerleri devlet kurumları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için çalışabilir. Bazıları serbest çalışan danışmanlar bile olabilir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ne iş yapar?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı , bir şirkette çalışanların sağlık ve güvenliğinden sorumludur. Tehlikeleri belirleyerek, soruşturmalar yürüterek ve düzeltici eylem planları geliştirerek güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için çalışırlar. Ayrıca kazaları ve yaralanmaları önlemek için politika ve prosedürler geliştirmek için yönetimle birlikte çalışırlar.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, çalışanların işle ilgili yaralanma ve hastalıklardan korunmasından sorumludur. Bunu, güvenlik programları geliştirerek ve uygulayarak, güvenlik denetimleri yaparak ve kazaları araştırarak yaparlar. Ayrıca, tüm güvenlik yönetmeliklerine uyulmasını sağlamak için kuruluşun diğer üyeleriyle birlikte çalışırlar.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kültürü oluşturmak , kuruluşunuz ve çalışanlarınız için çok önem arz etmektedir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Neden Önemlidir?

İş sağlığı ve güvenliği çeşitli nedenlerle önemlidir. Birincisi, çalışanların işlerini güvenli ve sağlıklı bir ortamda yapabilmelerini sağlar. Bu sadece işçilerin kendilerini korumakla kalmaz, aynı zamanda yüksek kaliteli iş üretebilmelerini sağlamaya da yardımcı olur. İkinci olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği programları, işyeri kazalarının ve yaralanmaların sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Potansiyel tehlikeleri belirleyerek ve güvenlik önlemleri uygulayarak bu programlar, işyerini herkes için daha güvenli bir yer haline getirmeye yardımcı olabilir. Son olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği programları da işyerinde moralin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. İşçiler, güvenliklerinin işverenleri tarafından ciddiye alındığını hissettiklerinde, işlerine daha fazla katılmaları ve işlerine karşı olumlu bir tutum sergilemeleri daha olasıdır.

SSS

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanı nasıl olunur? İş güvenliği uzmanı olmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilmiş olan eğitim kurumlarının düzenlemiş olduğu eğitim programlarına dahil olmak gerekmektedir. Bu programlardan birisine katılarak; sonrasında yapılacak olan sınavdan başarılı olmak, iş güvenliği uzmanlığı için ön koşuldur. Bu aşamadan sonra başarılı olanlara ‘’İş Güvenliği Uzmanı’’ belgesi verilmektedir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş güvenliği uzmanı nasıl olunur? İş güvenliği uzmanlık alanına dair tüm yasal prosedürler; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu kanuna bağlı olarak yayınlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki yönetmelik, temel belirleyici kuralları içine almaktadır.
Peki, iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? Dahası kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? İşte detaylar!
Teknik öğretmenler
Fizik, kimya ve biyoloji alanında teknik unvan sahipleri
Üniversitelerin mimarlık ve mühendislik bölümlerinden mezun olanlar
Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümlerinde ön lisans, lisans ya da yüksek lisans yapanlar
Ayrıca bakanlık tarafından görevlendirilen kuruluşlardaki çalışmayı denetlemekle görevli müfettişler de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirler.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap