1. Ana Sayfa
  2. Yönetmelik

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
0

Maden İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği oldukça önemlidir. Çünkü madencilik geçmişten bu yana zor ve riskli olduğu bilinen bir sektördür. Bu yüzden de bu sektörde özellikle işçilerin güvenliğini tam anlamıyla sağlayabilmek adına belli başlı tedbirler almak ve bu doğrultuda yönetmeliğe uymak gerekir. Gerekli ruhsat ve belgelerin alınması alanında görevli kişiler tarafından denetim yapılması ve alanların güvenliğe uygun olup olmadığının denetlenmesi gibi geniş kapsamlı hizmetler bulunuyor.

Yönetmeliklerle bu durumlara uyarak maden işletmeciliğine başlamak ve devam etmek mümkündür. Böylelikle maden işletmeciliğinde yönetmeliğin tüm gerekli kurallarına uyarak daha iyi ve daha güvenli bir alanda işçilerin çalıştırılması mümkün olur. Bu şekilde madenlerde iş sağlığı ve güvenliği daha rahat bir şekilde sağlanır. Madenlerde sağlık ve güvenliği dokümanı ile bu alanda tüm gerekli ruhsat ve belgeleri alarak yönetmeliğe uygun şekilde göreve başlamak mümkündür.

Maden İşyerlerinde Çıkarılan Madenler 

Maden çıkarma işlerinin yapıldığı iş yerleri ile bu alanda çalışan işçi sayısı da oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı bu iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği en iyi şekilde sağlanarak işçilere daha iyi ve rahat bir çalışma ortamı sağlanır.

Maden çıkarılan iş yerlerinde ek 4-te işletme ruhsatı, müracaat, arama ruhsatı haklarının hiçbirinin hisselere bölünmemesi ve hepsinin bir bütün olarak yer alması söz konusudur. Bu durumların her biri bir bütün halinde muameleye tabi tutulur. Bu hususların işyerinin yapılan işin yasal olması ile de birlikte madencilik işlemleri güvenli ve yönetmeliğe uygun şekilde devam eder.

Maden İşyerlerinde yönetmelik
Maden İşyerlerinde yönetmelik

Sondajla Çıkarılan Maden 

Sondajla çıkarılan maden ile birlikte delik açma yöntemleri ile beraber bu şekilde çıkarılan madenler günümüzde hem ülkemizde hem de dünyada oldukça yaygındır. Sondaj yöntemi günümüz teknolojisi ile ilerlemesi ile beraber güvenle tercih edilebilecek ve daha hızlı bir sonuç alınabilecek yöntemler arasında yer alıyor. Amacı sondajla çıkarılan maden ile hem hızlı hem de kaliteli sonuçları elde etmek ve madenleri bu şekilde daha hızlı çıkarabilmek mümkündür.

İlginizi çekebilir: İş Güvenliği Yeleği

Ek İşyeri ve Maden İşletmeleri

İşyerlerinin yapıldığı İşyeri ek-3 ile bu iş yerlerine ek olarak yapılan alanlar sayesinde daha rahat ve daha gelişmiş bir çalışma ortamı sağlanır. Ek binaların yapılması ya da maden işletmeciliğinde daha ek alanların yapılması ile işçiler açısından daha geniş ve daha rahat bir çalışma ortamı sunulur. Yönetmeliğe uygun olduğu sürece ve gerekli çalışma ruhsatı ve izne alındığı sürece bu şekilde ek iş yerleri yapmak da mümkündür. Ek iş yerleri yapılırken yine tüm ruhsat ve belgeleri aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği durumlarına uyularak yapılma söz konusudur. Bu şekilde gerekli ruhsat izin ve belgeler doğrultusunda madenler çıkarılırken özellikle ek alanlarla daha kaliteli işlem yapma durumu söz konusudur.

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği

Yatay Yollarla Bağlantı Durumu

Yatay yollarla olan bağlantı diplerde kuyularda ve bu şekilde madencilik alanında en sık tercih edilen bağlantı yöntemlerinden biri oluyor. Çünkü madende ilerlerken dikey durumla karşılaşmamak ya da bağlantıların daha güvenli olması adına yatay yollarla bağlantı kurulması önemli bir durumdur. Bu şekilde güvenliğin daha iyi şekilde sağlanması ve daha kolay bir çalışma ortamı oluşması mümkün olur.

Aynı zamanda yine madencilik alanlarında eğer gerekli olursa işyerlerinin yapıldığı işyerleri ek-2 ile bu alanlarda eğer gerekirse ek iş yeri açılması ve gerekli çalışma izni ve ruhsatlarla birlikte ekstra alan yapılması durumları sağlanır. Bu şekilde daha geniş kapsamlı bir çalışma alanı oluşturulur.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap