1. Ana Sayfa
 2. İş Güvenliği Uzmanlığı
Trendlerdeki Yazı

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur?

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, bir kuruluşta iş sağlığı ve güvenliği politikalarının...

Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olunur?
Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olunur 2
0

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, bir kuruluşta iş sağlığı ve güvenliği politikalarının uygulanmasından sorumludur. Güvenli bir çalışma hayatının devamlılığı konusunda iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının kritik bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, inşaat, imalat, madencilik, ulaşım, kimyasal işleme ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışmaktadır. Bu aşamada iş sağlığı ve güvenliği uzmanı hizmetinin son derece kritik bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Peki, nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? İşte detaylar!

İş sağlığı güvenliği uzmanı olmak için öncelikli olarak üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Bununla birlikte 2 yıllık meslek yüksekokullarında ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği’’ bölümünden ön lisans eğitimi almış olmanız gerekmektedir. Bir de bu mesleği icra etmek istiyorsanız mutlaka ‘’iş güvenliği yetki belgesi’’ sahibi olmanız da gerekmektedir. Bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı birincil sorumluluğu, işvereninin, çalışanların işlerinden kaynaklanan yaralanma ve hastalıklardan korunması için güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamaktır. Bu aşamada aşağıda sıraladığımız özelliklerin iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarında bulunması gerekmektedir;

 • Çoklu iş tanımlarına uygun bir şekilde hizmet sunuyor olmak
 • Sorunlara etkili çözümler ortaya koyma kabiliyetine sahip olmak
 • Ekip çalışmasına yatkınlık konusunda üst düzeyde etkiye sahip olmak
 • Detay odaklı çalışmak konusunda yeni nesil çözümleri ortaya koymak
 • MS Office programları gibi programları üst düzeyde etkili bir şekilde kullanıyor olmak
 • Yoğun iş hayatının bulunduğu stresli durumlar karşısında sakin kalabilme yeteneğine sahip olmak

İş güvenliği uzmanları, işyerinin çalışanlar için güvenli olmasını sağlamaktan sorumludur. Yeterli eğitim, ekipman ve güvenlik uygulamaları sağlandığından emin olmak için denetçiler, yöneticiler, işçiler ve diğer çalışanlarla birlikte çalışırlar. Dolayısıyla bu uzmanların her zaman üst düzeyde bir hizmeti ortaya koyabilme kabiliyetine sahip olmaları gerekmektedir.

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur

C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, politika, prosedür ve planların geliştirilmesine yardımcı olarak iş güvenliği uzmanlarına yardımcı olur. Ayrıca, işverenlerine, sağlık ve güvenliğin tüm alanlarında işçiler için eğitim programları geliştirmelerinde yardımcı olurlar. Burada nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? Sorusuna yanıt verirken; farklı sertifikalardan söz edebiliriz. C sınıfı sertifikası da bu evraklar arasında yer alır. Peki, C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı sertifikası nasıl alınır? İşte detaylar!

İş güvenliği uzmanları, bir kuruluşun çalışma ortamının güvenliğini izlemekten ve geliştirmekten sorumludur. Çalışanları yaralanma, hastalık ve ölümden korumak için çalışabilirler. C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı sertifikası almak için açılan eğitim programlarına dahil olmalısınız. Bu programlar 180 saat ders ve 40 saatlik bir staj dönemini içermektedir. Sonrasında ÖSYM tarafından yılda 2 kez yapılan sınava girerek; 10 tam puan üzerinden en az 70 puan almak durumundasınız.

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur

B Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? İş sağlığı ve güvenliği uzmanları; sağlıklı ve güvenli bir iş hayatının oluşması konusunda yeni nesil çalışmaların merkezinde yer alırlar. Bu uzmanlar; endüstri standartlarına uygunluğu sağlamak için ekipmanın denetimlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca, insan hatasından mı, hatalı ekipmandan mı yoksa kusurlu tasarımdan mı kaynaklandığını belirlemek için çalışma sahalarındaki kazaları değerlendirirler. Bundan dolayı iş güvenliği ve sağlığı uzmanları, kritik bir etkiye sahiptir. Bu aşamada B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için birtakım kriterleri yerine getirmek gerekmektedir.

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? Şayet B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği asistanı olmayı istiyorsanız, aşağıda sıraladığımız özelliklere sahip olmak durumundasınız;

 • C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği sertifikasına sahip olmalısınız
 • C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği alanında en az 3 yıl çalışmış olmalısınız
 • Üniversitelerdeki Mimarlık veya Mühendislik bölümlerinden mezun olmalısınız

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, bir kuruluş içindeki fiziksel yaralanma risklerini değerlendirme ve azaltma konusunda uzmanlaşmıştır. İş sağlığı ve güvenliği asistanları, genellikle toksik kimyasallara maruz kalma veya stresle ilgili hastalıklar gibi işyeri tehlikelerine karşı ön savunma hattıdır. Bu riskleri azaltmak için ekipman veya prosedürlerde değişiklik önerebilirler.

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görevleri, çalıştıkları kuruluşa ve içindeki rollerine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bazıları ekipman veya tesislerin teftişinden sorumlu olabilirken, diğerleri çalışanların tehlikeli maddeler veya makinelerle nasıl güvenli çalışılacağı konusunda eğitilmesine yardımcı olabilir. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının son derece kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, çalışma hayatının sorunsuz bir şekilde devamlığının sağlanmasında kritik bir etkiye sahiptir. İşyerlerinde iş tehlikeleri veya kazalar hakkında işçi anketlerinden toplanan verileri analiz edilmesinden tutun da bu bilgilere dayanarak çizelgeler veya grafikler oluşturmaya varıncaya kadar geniş kapsamlı bir faaliyet alanında çalışmaktadır. Ayrıca A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, bu konumlardaki riskleri azaltmak için öneriler geliştirmek; yönetim personeli ile toplantılarda bulguları sunmakla da görevlidir.

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği konusuna verilen önem gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına olan ilgiliyi arttırtmaktadır. A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ayrıca, hangi iyileştirmelerin yapılması gerektiğini belirlemek için analiz edilebilmeleri için işyeri yaralanmaları ve hastalıkları hakkında bilgi toplar. Bütün bu bilgiler ışığında A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının her zaman kritik bir etkiye sahip bir hizmetin merkezinde yer almaktadır. Peki, A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı nasıl olunur? İşte detaylar!

 • A sınıf iş sağlığı ve güvenliği sınavında başarılı olmak
 • A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı programlarında eğitim görmek
 • B sınıfı iş güvenliği ve sağlığı uzmanı olarak 3n az 4 yıl süreyle çalışmış olmak
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı birimlerde en az 10 yıl süreyle çalışmış olmak
A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısı, uzman yardımcısı olmadan önce genellikle bu alanda deneyim sahibidir. Eğitimleri, endüstriyel hijyen veya iş güvenliği yönetimi alanında lisans veya yüksek lisans derecesini içerebilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcıları, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına destek sağlamaktadır. Kuruluşlarının yasal düzenlemelerine uymasını sağlamak için rapor derleme, verileri analiz etme ve yazışmalar hazırlama gibi idari ve analitik görevleri yerine getirirler. Peki, iş sağlığı ve güvenliği uzman yardımcısı nasıl olunur? İşte detaylar!

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı yardımcısı olmak istiyorsanız; doğru bir yönlendirme neticesinde 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Sonraki süreçte İş sağlığı ve güvenliği sınavına yönelik eğitim almalısınız. İSG sınavı neticesinde başarılı bir sonuç elde ettikten sonra bir OSGB firmasıyla anlaşma yaparak, çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece nasıl iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olunur? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk!

5/5 - Oy verildi.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap