1. Ana Sayfa
  2. Genel

Sağlık Personellerinin Görevleri Nelerdir?

Sağlık Personellerinin Görevleri Nelerdir?
memurmaaslari-11
0

Sağlık Personellerinin Görevleri Nelerdir?

Sağlık Personellerinin Görevleri Nelerdir Sağlık personelinin doğrudan hasta bakımı sağlamaktan idari görevlere kadar geniş bir yelpazede görevleri vardır. Hastaneler, klinikler ve doktor ofisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışabilirler.

Sağlık personelinin görevleri, görev unvanlarına göre değişmektedir. Örneğin, kayıtlı hemşireler (RN’ler) tipik olarak doğrudan hasta bakımı sağlarken pratisyen hemşireler (NP’ler) ayrıca hastaları teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Diğer sağlık personeli rolleri, idari ve klinik görevleri yerine getiren tıp asistanlarını (MA’lar); ilaçları dağıtan eczacılar; ve hastaların yaralanmalardan veya hastalıklardan kurtulmasına yardımcı olan fizyoterapistler (PT’ler).

Unvanları ne olursa olsun, tüm sağlık personeli hastalara kaliteli bakım sağlamakla yükümlüdür. Bu, gizliliğin korunmasını, hasta haklarına saygı gösterilmesini ve hem hastalarla hem de sağlık ekibinin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurulmasını içerir.

İyi bir sağlık personeli nasıl olmalıdır?

İyi bir sağlık personelinin sorumlu olması, iletişim becerisinin yüksek olması, baskı altında iyi çalışabilmesi gibi birçok özelliği taşıması gerekir. Sağlık personeli, bakımını üstlendiği hastaların sağlık ve güvenliğinden sorumludur. Hastalar ve aileleri ile olduğu kadar sağlık ekibinin diğer üyeleri ile de etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca, yaşamı tehdit eden durumlarla başa çıkmaları gerekebileceğinden, baskı altında iyi çalışabilmeleri gerekir.

İyi bir sağlık personeli hastalara kaliteli bakım sunabilmelidir. Mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalı ve sağlık ekibinin diğer üyeleriyle iyi çalışabilmelidirler. Ayrıca en son tıbbi gelişmelere ayak uydurabilmelidirler.

Sağlık çalışanları kimleri kapsar?

Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 salgını artmaya devam ederken, sağlık çalışanları virüse karşı savaşın ön saflarında yer alıyor. Bu cesur adamlar ve kadınlar, hasta olanlara bakmak için her gün hayatlarını riske atıyorlar. Ama onlara kim bakıyor?

Sağlık çalışanları, güvenliklerini ve esenliklerini korumak için tasarlanmış bir dizi farklı yasa ve yönetmelik kapsamındadır. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), işverenlerin çalışanlar için güvenli ve sağlıklı bir iş yeri sağlamasını sağlamaktan sorumludur. OSHA, hastaneler ve diğer sağlık tesisleri dahil tüm işverenlerin uyması gereken bir dizi standarda sahiptir.

OSHA korumalarına ek olarak, sağlık çalışanları Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası (NLRA) kapsamındadır. Bu yasa, çalışanlara sendika kurma veya sendikalara katılma ve işverenleriyle toplu sözleşme yapma hakkı verir.

Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde sağlık personelinin görevleri elzemdir.

Sitemize GOOGLE’dan ulaşabilirsiniz.

Oy Ver
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap